Hrad Muráň

Bájny stredoveký hrad opradený povesťami o láske. Vráťte sa do dávnych čias cez jeho kamenné múry. 4,1 km

V muránskej doline na križovatke ciest Tisovec, Revúca a Červená skala leží obec Muráň. Nad ňou sa na vysokom brale, takmer až do nebies, rozpína mohutné to bralo. A na tom brale hrdo stojí povesťami opradený HRAD MURÁŇ.

O tomto kráľovskom strážnom hrade z  13. storočia by sa dalo veľa napísať. Hrad preslávila nejedna slávna aj neslávna osobnosť či udalosť.

Cigánka, milá hradného kapitána, zaplatila za svoju neveru tragickou smrťou. Kapitán ju zhodil zo strmého brala do priepasti. A tak je aj pomenované bralo, na ktorom stojí hrdý hrad. Práve odtiaľto sa môžete pokochať prenádherným výhľadom na našu nádhernú dolinu. Zhora sa budete pozerať nie len na obec Muráň, ale dovidíte až do Revúcej.

Ako každý hrad aj tento náš mal svojho rytiera. Tento náš nebol nikto iný ako lúpežný rytier Matej Bašo, ktorému sa zažiadalo falošné mince raziť. No vďaka svojím neslávnym skutkom to dobašoval až hen, na popravisko.

A o Muránskej venuši ste už iste počuli. Túto prezývku si vďaka svojej kráse vyslúžila odvážna Mária Széchy a keďže sa vydala za Františka Wesselényiho, neskoršieho uhorského palatína, stala sa po kráľovnej prvou dámou krajiny.

Ako sa dostať na hrad? Priamo v centre obce, pred Obecným úradom, nájdete tabuľu s úvodnými informáciami o trase náučného chodníka. Náučný chodník vedie súbežne s červenou značenou turistickou trasou. Vďaka 14 informačným panelom a 2 informačným bodom sa dozviete niečo o prírodných krásach a zaujímavostiach Národného parku Muránska planina ako aj o histórii Muránskeho hradu.

Izby v našej ponuke