Minerálny prameň Štavica

Čerstvá pramenitá minerálna voda osvieži každého pocestného. Príjemné prostredie v lone prírody. 9,4 km

V katastri mestečka Tisovec sa nachádza prameň prírodnej minerálnej vody, Šťavica. Táto "tisovská rarita" bola pre svoju vynikajúcu chuť vyhľadávaná už v dávnej minulosti. Jej najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1813.

Koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia bol prameň spomínaný v cestopisoch aj ako kyselka. Neďaleko minerálnej Šťavice sa nachádza aj druhý prameň, ktorý znovu objavili členovia Speleoklubu Tisovec v roku 2008. Tento prameň čistej horskej vody so zvýšeným obsahom horčíka sa nazýva "Dobrá voda".

Areál okolo prameňa bol už v minulosti obľúbeným miestom stretávania sa a po vystavaní amfiteátra sa Šťavica stala centrom kultúrneho života. Bola tu vybudovaná horáreň ako aj štýlová drevená stavba, kde sa konali ľudové veselice a zábavy.

Dnes prebieha snaha o revitalizáciu areálu, kde nájdete lavičky na posedenie, detské ihrisko ako aj zaujímavé drevené sochy v nadrozmernej veľkosti.

Šťavicu nájdete, keď sa vyberiete z Penziónu u Sysľa smerom na Tisovec. Nachádza sa na pravej strane a spoznáte ju podľa označenej tabule.

Nezabudnite si so sebou zobrať prázdnu fľašu, bola by škoda nenačapovať si z tohto minerálneho pokladu.

Izby v našej ponuke