Sysľovisko (Biele vody)

Milý kamoši zo syslej lúky rozveselia veľkých aj malých. Môžete ich nachovať priamo z dlane. 2,5 km.

Biele vody, lokalita neďalekého Národného parku Muránska planina, sa len tak hemží rozkošnými hlodavcami. Malí nezbedníci veselo brázdia pasienky a so zvedavými návštevníkmi sa hrajú na schovávačky. 

Syseľ pasienkový je stredne veľký hlodavec, ktorý meria okolo 20 cm. Pre svoj život potrebuje pestrú a zdravú krajinu. Kedysi bolo sysľov neúrekom, no ich populácia rapídne klesla a dnes je Syseľ pasienkový na Slovensku chránený. Zákony ani nadšenci sysľa nezachránia. Musíme sa o to usilovať my všetci a to údržbou trávnych porastov, odstraňovaním krovín, výsadbou stromov a tiež dočasným prikrmovaním.

Ak im chcete priniesť niečo pod zub, radi si pomaškrtia na jablkách alebo inom ovocí. Neohrdnú ani mrkvu, cviklu, slnečnicu, jačmeň, ovos či vlašské orechy.
Stravu im však do dier nehádžte, oni si ju nájdu.

Sysľa pasienkového môžete vidieť od marca do septembra a najaktívnejší je v slnečnom počasí. 

Z nášho penziónu je na syslovisko len 2,5 km smerom na Prednú Horu. K sysľovisku sa môžete dostať aj autom, ale ak máte radi prechádzky, môžete nechať auto zaparkované v obci a po lúkach prejsť až na sysľovisko. Prípadne si môžete u nás požičať e-bike. Je to určite zdravší spôsob dovolenky a koniec koncov, prečo si nevychutnať nádheru Muránskej planiny inak, ako cez okno.

Izby v našej ponuke